11 wrz 2011

Did you miss your plane? "United 93" - filmy o zamachu na World Trade Center

"World Trade Center - jeden z największych symboli Nowego Jorku - runęło dokładnie 10 lat temu. Ale jego mit wciąż jest obecny w popkulturze. Ilość filmów i piosenek, które powstały po atakach terrorystycznych to najlepszy dowód na to, jak Amerykanie radzą sobie z narodowymi traumami." 
Artykuł o tym, że WTC to nie tylko symbol ludzkiej tragedii, czasem to co dla jednych staje się traumatycznym wspomnieniem dla innych stanowi kamień węgielny pod stworzenie jakiegoś literackiego dzieła czy nakręcenie nowego fabularnego filmu.
W przypadku Zamachów na World Trade Center w 2001 roku najbardziej na miejscu wydają się być filmy dokumentalne. Jednym z nich jest "United 93" - film oparty na prawdziwych wydarzeniach z 11 września 2001 roku, kiedy to porwane przez terrorystów cztery samoloty miały za zadanie uderzyć w najczulsze punkty Stanów Zjednoczonych - Wieże Światowego Centrum Handlu na Manhattanie, Pentagon oraz Kapitol lub Biały Dom. Film "Lot 93" z 2006 roku opowiada historię samolotu, który miał uderzyć w któryś z tych dwóch ostatnich budynków, jednak bohaterska postawa pasażerów sprawiła, że do zamachu nie doszło, a samolot linii United Airlines nr 93 rozbił się w Pensylwanii. Pasażerowie niestety zginęli, ale uratowali USA przed chaosem jaki nastąpiłby, gdyby zginęła głowa państwa i rządzący nim ludzie.

                                       
                   Na dzisiejszy wieczór, wspominkowo- rocznicowy polecam obejrzeć "Lot 93" lub "World Trade Center" oba bardzo przejmujące i pozwalające zrozumieć dramat Amerykanów....
Polecam !

A już jutro stylizacje inspirowane flagą Stanów Zjednoczonych !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz