9 sty 2012

Podróżnicze wspomnienie na dziś - Ochryd, Macedonia

Historia miasta Ochryd nad Jeziorem Ochrydzkim sięga starożytności, co widać w obecnych murach starego miasta.W 526 r. większość budowli została zniszczona przez trzęsienie ziemi, dlatego dzisiaj można oglądać właściwie wyłącznie zabytki pochodzące z późniejszych czasów. Jest to miasto magiczne, z jednej strony przepełnione kulturą, historią i sztuką, a z drugiej robiące wszystko co można, żeby przyciągnąć do siebie jeszcze więcej turystów.

Moim zdaniem najciekawszym miejscem w Ochrydzie (ale ja mam fizia na tym punkcie ;p) jest Narodowa Pracownia Ręcznie Wyrabianego Papieru "St Clement of Ochrid", gdzie przemiły właściciel płynnym angielskim opowiada i pokazuje, w jaki sposób produkuje się papier czerpany. Tradycja jego wyrabiania pochodzi ze starożytnych Chin, a pracownia w Ochrydzie jest jedną z 7 na świecie, w których się tę tradycję kultywuje od II wieku.


W Ochrydzie widać jak wielu starszych mieszkańców nadal zamieszkuje stare miasto, na każdym kroku można spotkać starsze panie, ubrane w tradycyjne chusty, albo panów na rowerach dowożących mleko. Niestety mimo licznych renowacji, bardzo dużo kamieniczek dosłownie sypie się w oczach. Społeczeństwo wyraźnie młodsze wkracza do Ochrydu, którego przedmieścia zabudowane są dużą ilością domów jednorodzinnych. I tylko bałkańskie koty są wszędzie tak samo leniwe ;).


A tuż poniżej starówki - raj - turystyczny, zakupowy i kulinarny raj! Setki sklepów, restauracji, kawiarni, stoisk z pamiątkami. Od razu poczułam się jak we Włoszech, gdzie turystyka urosła do rangi przemysłu ciężkiego ;p. Tłumne wycieczki z przewodnikami (którzy są naprawdę wyjątkowo przystojni  i świetnie mówią po angielsku ;>), gromadki pięknych młodych Macedonek, które buszują po sklepach w poszukiwaniu okazji, to nie było to czego się po tym kraju spodziewałam. Myślałam, że będzie tam podobnie jak w Albanii, biednie, ale w drodze ku lepszemu. A tu takie pozytywne zaskoczenie - jedyny w tym regionie Mc Donald's powalił mnie na kolana ;p


Zygzak Mc Quinn z "Autek" Pixara pochodzi z Macedonii pierwotnie ;p

W Ochrydzie jest całe mnóstwo pięknych Cerkwi, Antyczny Teatr i górująca nad miastem Twierdza Cara Samuela. Poza nimi niewątpliwie największą atrakcją jest samo Jezioro Ochrydzkie. Jeśli ktoś z was poszukuje dokładnych informacji o każdym z zabytków polecam przewodnik wydawnictwa Bezdroża - przejechałam z nim prawie całe Bałkany i był naprawdę bardzo pomocny ;). A poniżej kilka pięknych zdjęć ze starego miasta w Ochrydzie.
Cerkiew św. Zofii

Cerkiew św. Zofii w miniaturze

Cerkiew św. Dymitra

Drewniane płaskorzeźby

Drewniane płaskorzeźby

Drogowskaz do Twierdzy Cara Samuela

Mury Twierdzy

Wnętrze Twierdzy
Twierdza górująca nad nową częścią miasta


Widok z Twierdzy Cara Samuela na Jezioro Ochrydzke i turystyczną część miasta


Cerkiew św. Pantelejmona i Klasztor św. Klimenta

Ruiny wczesnochrześcijańskiej Bazyliki na pierwszym planie pod zadaszeniem

Cerkiew św. Jovana Kaneo


Najmilej wspominam rejs stateczkiem po Jeziorze Ochrydzkim, który jest najszybszym sposobem dostania się spod Cerkwi św. Jovana Kaneo - najbardziej rozpoznawalnego widoku w Ochrydzie, do nowego centrum miasta, na pyszny obiad, o którym pojutrze kilka słów więcej ;). Brak komentarzy:

Prześlij komentarz