5 gru 2011

Secret Japanese Garden


 Japońskie ogrody od wieków zachwycają harmonią i spokojem przestrzeni. Przysłowie mówi, że "ogrody są zapisem formy i czasu", ale nie był to wynalazek Japończyków. Jako pierwsi takie ogrody zaczęli tworzyć Chińczycy i Koreańczycy. Później projekty dotarły do Japonii, gdzie dzisiaj możemy podziwiać najpiękniejsze ogrody na świecie. 

Ogrody są przeciwieństwem dla chaotycznej zabudowy miast. Początkowo były tworzone wokół jezior z wyspami i dużą ilością głazów. Później spisano traktat o zakładaniu ogrodów tzw. Sekuteiki, który do dzisiaj jest najważniejszym źródłem wiedzy dla architektów i miłośników ogrodów japońskich.


Wyróżnia się pięć typów kompozycji ogrodowych w Japońskiej sztuce ogrodniczej - jest to malarstwo, sceny okienne, krajobrazy na tacy "bonsai", kompozycje wielkopowierzchniowe oraz kompozycje dziedzińcowe.

Poniżej przedstawię wam kilka najbardziej znanych ogrodów japońskich, a powyższe zdjęcia zrobiłam podczas wrześniowej wycieczki do Wrocławia, gdzie znajduje się piękny ogród japoński tuż obok Hali Stulecia.

Ogród Ryoan-ji w Kioto (UNESCO)

 Ogród typu Kamakura - Zen oparty na elementach suchych czyli piasku grabionym w taki sposób, aby naśladował wodę.

Ogród Saiho-ji w Kioto 

Ogród typu krajobrazowego nazywany Świątynią Mchu, gdyż rosną tam setki rodzajów tej rośliny.

Ogród Ginkaku-ji w Kioto

Ogród łączący elementy przyrodnicze z kulturą japońską, nazywany Ogrodem Srebrnego Pawilonu.

Ogród Kenroku-en w Kanazawa

Ogród typu spacerowego, oparty na harmonii wody, ziemi i elementów kulturowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz