2 gru 2011

Bata Shoe Museum czyli historia butów w pigułce

Bata Shoe Museum 
Toronto Kanada

Marka Bata to firma z tradycjami sięgającymi XIX wieku. Została założona w Czechach, ale po II Wojnie Światowej główną siedzibę przeniesiono do Toronto w Kanadzie. Między innymi dzięki temu stworzono w Toronto jedyne w swoim rodzaju, unikatowe na skalę światową muzeum obuwnictwa!

Już sam budynek budzi zdumienie, ponieważ przypomina gigantycznych rozmiarów pudełko po butach. Autorem projektu budynku był Raymond Moriyama. W kolekcji Muzeum znajduje się ponad 10000 eksponatów - butów i akcesoriów z całego świata i z wszystkich epok! Zapoczątkował ją zbiór historycznego i etnicznego obuwia należącego do rodziny Bata. Wśród eksponatów znajdują się prymitywne onuce z czasów prehistorycznych, buty astronautów, barokowe pantofelki oraz nowoczesne projekty takich mistrzów jak Christian Louboutin.
Również gwiazdy i sławne osoby podarowały Muzeum swoje buty. Znalazły się tam m.in. pantofle Królowej Wiktorii, sygnowane srebrne buty na platformie Eltona Johna, czerwone szpilki Marilyn Monroe, lakierki należące do Elvisa Presleya, Beatle boot Johna Lennona oraz dziwaczny but w zebrę Pablo Picasso. 


Wszystkim zainteresowanym odwiedzeniem Bata Shoe Museum, polecam zajrzeć na stronę internetową Muzeum , podobno jest ono obowiązkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Toronto ;).

Dzisiaj pobuszowałam trochę po sklepach szukając wyprzedaży. W New Yorkerze upolowałam ostatnią spódniczkę marki Fishbone z ciepłego materiału w groszki za połowę ceny, a w Housie udało mi się znaleźć bardzo fajny cardigan, który będzie mi pasował prawie do wszystkiego ;p.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz