3 lis 2011

Podróżnicze wspomnienie na dziś - Jama Grotta Baredine i Muzeum Traktorów, Chorwacja

Dziś zapraszam do pięknej jaskini "Grotta Baredine" oraz Muzeum Traktorów w okolicy Porec na Półwyspie Istria w Chorwacji. Generalnie na Istrii, która jest mekką polskich turystów główne atrakcje turystyczne to morze, plaża, ogromne resorty turystyczne z basenami, kortami tenisowymi i imprezami. Więc jeśli trafi się prawdziwa atrakcja przyrodnicza jaką jest Grotta Baredine tłumy chętnych do jej obejrzenia są obłędne!

Głęboka na 67m z pięcioma komnatami pionowo w dół z piękną szatą naciekową Jaskinia Baredine jest typowym przykładem krasu wapiennego w Chorwacji. Endemit żyjący w jaskini to Proteus anguinus Laurenti nazywany też human fish - z wyglądu jak jaszczurka bez łusek żyje w jaskini od setek lat!

Na szczęście na turystów stojących w kolejce i czekających na odpowiednią godzinę wejścia z przewodnikiem mają do dyspozycji bufet z całą gamą przeróżnych dań ;p Osobiście oczekiwałam na swoją kolej 3h mimo, że wejścia do groty są co 20 min! Przewodnicy w językach angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim i rosyjskim uwijają się jak w ukropie, żeby tylko oprowadzić wszystkich chętnych.
W czasie tych 3 godzin oczekiwania zdążyłam zwiedzić również Muzeum Traktorów, które znajduje się kilkadziesiąt metrów od jaskini Baredine.  I świetnie, że się tam znajduje, bo poza tym muzeum i jaskinią nie ma tam nic! Jest to szczere pole i winnice opodal. A mimo to na parkingu stoją setki samochodów! Niezwykłe;p


Na zakończenie poznałam tez uroczego osiołka, który patrzył na ten cały "turystyczny cyrk" z przymrużeniem oka i uśmiechem ;p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz