15 lis 2011

Mandarynki w Parku Łazienkowskim?

Kto by pomyślał, że w Warszawie, o której zawsze dużo się mówi (ale nie zawsze dobrze ;p), znajdę takie oto piękne stworzenia. Są to Kaczki Mandarynki!

Pochodzą one z Azji, a konkretnie z dorzecza Amuru. Duża ich populacja występuje w Chinach, a zimują głównie w Japonii, gdzie zimy są łagodniejsze ze względu na wpływ oceanicznego klimatu.

Skąd więc Mandarynki w Polsce? I to w centrum największego polskiego miasta? Otóż od XVIII wieku sprowadzono Mandarynki do Europy jako ptaki ozdobne do ogrodów dworskich. Wiele ptaków najzwyczajniej w świecie odleciało i znalazło przytulne kąty w największych miastach Europy wraz z gołębiami i kaczkami krzyżówkami, które każdy z nas choć raz w życiu dokarmiał ;>. Zbiegłe osobniki obecnie tworzą osiadłe populacje, które rosną w siłę ;p.


A swoją drogą przepiękne te ptaki, trochę wyglądają jak zrobione z origami ;> W końcu z pochodzenia Azjaci ;p Samce są pięknie ubarwione, samice jakby trochę bardziej stonowane czytaj szaro-bure ;p Ale zarówno panowie jak i panie coraz chętniej jedzą chlebek z dłoni turystów odwiedzających Park Łazienkowski zimą.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz