Japońskie ogrody od wieków zachwycają harmonią i spokojem przestrzeni. Przysłowie mówi, że "ogrody są zapisem formy i czasu", ale nie był to wynalazek Japończyków. Jako pierwsi takie ogrody zaczęli tworzyć Chińczycy i Koreańczycy. Później projekty dotarły do Japonii, gdzie dzisiaj możemy podziwiać najpiękniejsze ogrody na świecie.
Ogrody są przeciwieństwem dla chaotycznej zabudowy miast. Początkowo były tworzone wokół jezior z wyspami i dużą ilością głazów. Później spisano traktat o zakładaniu ogrodów tzw. Sekuteiki, który do dzisiaj jest najważniejszym źródłem wiedzy dla architektów i miłośników ogrodów japońskich.
Wyróżnia się pięć typów kompozycji ogrodowych w Japońskiej sztuce ogrodniczej - jest to malarstwo, sceny okienne, krajobrazy na tacy "bonsai", kompozycje wielkopowierzchniowe oraz kompozycje dziedzińcowe.
Poniżej przedstawię wam kilka najbardziej znanych ogrodów japońskich, a powyższe zdjęcia zrobiłam podczas wrześniowej wycieczki do Wrocławia, gdzie znajduje się piękny ogród japoński tuż obok Hali Stulecia.
Ogród Ryoan-ji w Kioto (UNESCO)
Ogród typu Kamakura - Zen oparty na elementach suchych czyli piasku grabionym w taki sposób, aby naśladował wodę.
Ogród Saiho-ji w Kioto
Ogród typu krajobrazowego nazywany Świątynią Mchu, gdyż rosną tam setki rodzajów tej rośliny.
Ogród Ginkaku-ji w Kioto
Ogród łączący elementy przyrodnicze z kulturą japońską, nazywany Ogrodem Srebrnego Pawilonu.
Ogród Kenroku-en w Kanazawa
Ogród typu spacerowego, oparty na harmonii wody, ziemi i elementów kulturowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz